Hypoglycemia (Düşük Kan Şekeri)

Hypoglycemia (Düşük Kan Şekeri)

Hypoglycemia (Düşük Kan Şekeri);
Kan glikoz seviyesinin aşırı düştüğü durumlarda ortaya çıkan bir hastalıkdır. Eğer hastalığın sebebi yetersiz beslenme veya aşırı hareket ise bu durum kolaylıkla düzeltilebilir. 

Hastalık nedeni nedir?
Oluşumunda başlıca iki etken vardır. Bunlardan biri stres diğeri ise pankreas’dan aşırı insülin salgılanmasıdır.

Hastalık; özellikle küçük ırklarda ve genç köpeklerde görülür. Genç köpeklerde görülme nedenlerinin başında hiperaktivite, beslenmedeki yetersizlikler veya paraziter enfeksiyonlar sayılabilir.

Hastalık belirtileri nelerdir?
Düşük ateş, titreme, bayılma, kusma, ishal görülebilen belirtiler arasındadır.

Hastalık nasıl önlenebilir?
Eğer hastalığın sebebi yetersiz beslenme veya aşırı hareket ise bu durum kolaylıkla düzeltilebilir. Ancak hastalığın sebebi karaciğerin glikozu glycogen olarak depolamasını engelleyen veya şekerin yemekten absorbe edilmesini engelleyen intestinal bir hastalık ise hypoglycemia kronikleşir ve hayati tehlike yaratabilir. Hasta, düşük şeker düzeyi yüzünden halsiz ve hareketsiz ise bal veya yüksek şeker içerikli şerbetler verilebilir. Ancak hasta yinede iyileşmezse veya bu halsizlik periyodları sıklaşırsa veteriner hekiminizin düşük kan şekerinin altında yatan sebepleri bulması gerekecektir.

Sonuç; özellikle yavru köpeklerde beslenmeye özen gösterilmeli ve parazit sağaltımının düzenli olarak yapılması sağlanmalıdır.

Gönderiyi Paylaş

Yorumlar (0)

Yorum bırak

whatsapp