Vücudun erken uyarı sistemi: GÖZ
 
GÖZ

Vücudun erken uyarı sistemi!!!

Göz hastalıkları dendiği zaman, ilk aklımıza gelen görüş ve göz sağlığıdır. Oysa göz ve gözle ilintili yapılar aynı zamanda genel sağlık durumunun erken bir uyarı sistemidir. Bu durum kedi ve köpekler için geçerlidir. En bilinen örnek köpeklerde diyabet ve katarakt ilişkisidir. Eğer bir köpekte diyabet hastalığı varsa süratle her iki gözde katarakt gelişir ve lens saydamlığını yitirir. Bu durum aynı zamanda retinayı da etkiler. Diyabetli köpeklerin önemli bir kısmında önce katarakt tanısı konur (resim 1) ve sebebi araştırıldığında kan şeker oranının yüksek seyrettiği belirlenir.


Resim 1

Gözün içerisindeki tabakalar yoğun bir damar ağına sahiptir. Bu damar ağı aynı zamanda vücuttaki en ince kapillar damarları içerir. Sistemik kan dolaşımındaki, mikroorganizmalar, kan parazitleri, virüsler, antijenler ve tümör hücreleri tıpkı süzgeç gibi bu kapillar damarlara takılır. Bu etkenler gözde reaksiyona ve patolojik değişimlere yol açar. Birkaç örnek vermek gerekirse, iki gözünde şiddetli yangı, reaksiyon, kızarıklık, iris tabakasında kanlanma, kalınlaşma bulunan bir köpekte sistemik bir hastalıktan şüphelenilmelidir. Böyle bir durumunda yapılacak testler ile Ehrlichia mikrobu hayati bir tehlike oluşturmadan belirlenebilir ve tedavi edilebilir (resim 2). Ya da yine göz içerisinde şiddetli iki taraflı reaksiyon bulunan bazı köpeklerde lenf yumrusu muayenesinde, tüm lenf yumrularının şiş olduğu gözlenebilir bu durumda yapılacak lenf yumruları biyopsisi ile hastalığın aslında lenfomaya bağlı olarak geliştiği saptanır. Böyle bir durumda daha fazla gecikilmeden kemoterapi başlanır. Bir diğer örnek Leishmania’dır. İnsanlarda da patolojik etkiler yaratan bu mikroorganizma köpeklerin göz kapaklarında yangı ve yaraya yol açar. Bu klinik belirtiler ve ayrıntılı göz muayenesi, Leishmania şüphesi oluşturur ve testlerle hastalığın tanısı netleştirilebilir. 


Resim 2

Kediler için de benzeri durum söz konusudur. Örneğin görme kaybı ve körlük yaşayan yaşlı kedilerde, sistematik göz muayenesinde göz dibindeki ağ tabakasının altında su biriktiği ve retina ayrılması bulunduğu belirlendiyse bu hastalarda mutlaka ayrıntılı bir kardiyolojik ve nefrolojik muayene yapılmalıdır (resim 3). Bu sayede bize ulaşan birçok yaşlı kedi hastamızda hem görüşü için gerekli tedaviyi başlatıp hem de hastamızın kalp ya da böbrekleri ile ilgili hastalıklar iş işten geçmeden belirlenebilmektedir.


Gelişme çağındaki kedilerde, tek ya da her iki gözde gelişen uveitis tablosu (göz içerisinde matlık ve çöküntüler, irisde kızarıklık ve renk değişiklikleri, göz bebeğinin normalden dar olması gibi belirtiler verir) viral ya da paraziter hastalıklar sebebiyle gelişebilir. Örneğin bu belirtileri veren birçok kedide klinisyenler yönlendirilerek altında yatan enfeksiyon belirlenebilmektedir. Bu sayede aslında kliniğimize göz rahatsızlığı ile gelen birçok hastamızın erken tanı sayesinde hayatı kurtarılabilmektedir.


Bazı hastalıklar ise dışarıdan hasta sahiplerinin fark edebileceği değişimler vermez. Ancak göz muayenesinde özel alet ve ekipmanla belirlenebilecek göz dibi patolojileri bir uzman tarafından belirlenebilir. Örneğin kedilerde gelişen toxoplazmaya bağlı retinitis gibi (resim 4). Bu yüzden gelişme çağında ve özellikle 7-8 yaşından büyük kedi ve köpeklerde sistematik göz muayenesi sadece göz ve görüş sağlığı açısından değil aynı zamanda genel sağlık durumunun değerlendirilmesi açısından da önemlidir.


Resim 4Prof. Dr. Murat ŞAROĞLU
Nisan 2015 Sayı 2

 
veteriner, veteriner hekim, pet dünyası, veteriner kliniği, köpek, kedi, @VeterinerHekim.Net, kuş, akvaryum, balık, devekuşu
 
10.04.2015 Okunma Sayısı : 1830   Tüm Haberleri Listele
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
İstanbul Barosu, hayvan istismarıyla karşılaşma halinde neler yapılabileceğiyle ilgili bir video yayınladı.
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Gözet, kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
Kedilerin her birinin birbirinden farklı özellikleri vardır; tıpkı insanlar gibi. Kimileri kamerayı gördüğü an poz verir, kimileri umursamaz, kimileri ise kamerayı gördüklerinde minnoşluklarını bir kenara bırakıp asabileşebilirler.
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
Başta Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa ülkelerinde baş gösteren yumurta skandalı Türkiye’yi nasıl etkiler?
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
Fransa Tarım Bakanlığı, Hollanda'da ortaya çıkan ve tüm Avrupa'ya yayılan "zehirli yumurta"larla ilgili soruşturma başlatıldığını, ülkede dağıtıma çıktığının belirlenmesi...
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
Karakterlerimizin gezegenlerin konumlarına ve doğum saatlerimize, yerlerimize göre şekillendiği fikrine kimileri sıcak bakmazken, burçlara inanan büyük bir kitlenin varlığını inkar edemeyiz.
Güncel Haberler
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
18.08.2017
 
 
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
18.08.2017
 
 
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
18.08.2017
 
 
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
16.08.2017
 
 
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
11.08.2017
 
 
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
11.08.2017
 
 
 
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü
04.10.2016
 
 
 
Güncel Makaleler
 
 
Kediler Bize Neler Anlatıyor?
16.12.2015
 
 
 
ORNİTORENK
17.11.2015
 
 
 
Benim Köpeğim de Arama Kurtarma Köpeği Olabilir mi?
17.11.2015
 
 
 
KÖPEKLERDE SİGARANIN ZARARLI ETKİLERİ
17.11.2015
 
 
 
Veteriner Hekimlerin Bayıldığı Klişeler!
17.11.2015
 
 
 
Akvaryumda Köpek Balığı Beslemek mi?
16.11.2015
 
 
 
Sevimli, küçük kaplan: BENGAL KEDİSİ
16.11.2015
 
 
 
Güncel Konular
 
 
Egzotik Hayvanlar
Okunma Sayısı : 10333
 
 
 
Ulusal Hayvanlar
Okunma Sayısı : 9883
 
 
 
Çiftlik Hayvanları
Okunma Sayısı : 14069
 
 
 
Pet Hayvanları
Okunma Sayısı : 16542
 
 
Konular  
Haber Kategorileri  
Makale Kategorileri  
Kolay Erişim  
Sık sorulanlar
Galeri
Haberler
Yasal Uyarı
Haberler  
Sosyal Medya  
Facebook
Google+
Twitter
Pinterest
YouTube
 
Instagram
 
Haberdar Olun  
 
VeterinerHekim.Net 2017 @ tüm hakları saklıdır. "VeterinerHekim.Net" Pet Dünyası Veteriner Kliniği & Dr. Veteriner Hekim Haluk ÖMER markasıdır.