Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
 
Başta Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa ülkelerinde baş gösteren yumurta skandalı Türkiye’yi nasıl etkiler? Bu soru Türkiye’de gündemi meşgul etmeye başlamışken, gıda analizi konusunda Türkiye’nin en yetkin isimlerinden, Gıda Güvenliği ve Hijyen Akademisi Eğitim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Dr. Can Demir Türkiye yumurta sektörüyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Avrupa ülkelerinde baş gösteren ‘yumurta kriziyle’ ilgili Gıdavitrini‘ne konuşan Dr. Can Demir, Türkiye yumurta sektörünün ekipman, donanım, üretim bilinci ve kullandığı teknoloji açısından Avrupalı üreticilere göre çok daha iyi durumda olduğunu söyledi.
“Oranların küçük olduğu iddia edilse de, kendi tüketicisi için bu ürünleri nasıl geri çekmezler, bu çok manidar!” diyerek Belçika hükumetine tepki gösteren Dr. Can Demir, “Türk tüketicisinde endişe baş gösterdi ama, yumurta konusunda Avrupa’ya göre Türkiye güvenli bir üretim kültürüne sahiptir. Türkiye, ihtiyacının yüzde 130’unu üreten bir ülkedir. Artan yüzde 30’luk dilimi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç eden bir ülkedir.” dedi.
Avrupa’daki yumurta krizinin Türkiye yumurta sektörü için fırsat olabileceğine değinen Demir, “Bu Türkiye’ye ancak olumlu anlamda yansır. Her ne kadar Avrupa ülkeleri politik nedenlerden dolayı Türkiye’den ithalat yapmamaya çalışsa da, Avrupa’da baş gösteren bu yumurta krizi Türk yumurta sektörü için bir fırsat olabilir. Türkiye bu duruma altyapı olarak hazır durumdadır. Bugüne kadar, ihraç ettiğimiz yumurtadan geri dönen de olmamıştır” şeklinde konuştu.
Türkiye net bir yumurta ihracatçısı

Türkiye’de böyle bir tehdidin söz konusu olmadığını özellikle vurgulayan Demir, “Çünkü Türkiye yumurta ithalatı yapmıyor. Ülkemiz bu alanda net bir ihracatçı konumunda. Fipronil içeren ve tavuklarda kullanılan, Türkiye’de ruhsat almış böyle bir ilaç bulunmamaktadır. Olsa olsa tehdit olarak birey olarak yurt dışından getirilen veya bahse konu ülkelerden ithal edilen yumurta ürünleri veya yumurta ilave edilerek yapılan ürünlerde olabilir” dedi.
Yurt dışından ithal edilen hayvan kökenli ürünlerin GTH Bakanlığınca Veteriner sınır kontrol noktalarında kontrol edildiğine işaret eden Demir, “Böyle ürünlerin laboratuvara gönderilip analizleri yapılmakta. Zikredilen “Fipronil” etken maddesi de ilave olarak arandığında bir problem olmayacaktır.
Bazı ürünler ise veteriner sınır kontrol yetkisine girmediğinden, GTH Bakanlık il müdürlükleri bünyesindeki Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü tarafından yetkili laboratuvarlara gönderilerek analiz edilmeli, tüketicimiz korunmalıdır” şeklinde konuştu.


Türkiye bu olaydan ders çıkarmalı,
Türkiye’nin bu olaydan ders çıkarması gerektiğine vurgu yapan Dr. Can Demir, “Yıllardır sürekli ertelenen gıdalarda izlenebilirlik sistemini mutlaka kurmalıyız. Herhangi bir gıdada olumsuzluk olduğunda tüketiciye zarar vermemesi için geri çekme yapılabilir, bunun için de mutlaka izlenebilirlik olmalıdır” ifadelerini kullandı.
Bakanlık bünyesindeki gıda laboratuvarları ile özel gıda laboratuvarının sebze ve meyve analizlerinde aradığı aynı maddeyi, yani Fipronil maddesini yumurtada da bakma imkanına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Demir, “O yüzden laboratuvar analizi yönünden Türkiye’de bir eksikliğimiz bulunmuyor” dedi.
 
veteriner, veteriner hekim, pet dünyası, veteriner kliniği, köpek, kedi, @VeterinerHekim.Net, kuş, akvaryum, balık, devekuşu
 
16.08.2017 Okunma Sayısı : 542   Tüm Haberleri Listele
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
İstanbul Barosu, hayvan istismarıyla karşılaşma halinde neler yapılabileceğiyle ilgili bir video yayınladı.
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Gözet, kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
Kedilerin her birinin birbirinden farklı özellikleri vardır; tıpkı insanlar gibi. Kimileri kamerayı gördüğü an poz verir, kimileri umursamaz, kimileri ise kamerayı gördüklerinde minnoşluklarını bir kenara bırakıp asabileşebilirler.
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
Başta Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa ülkelerinde baş gösteren yumurta skandalı Türkiye’yi nasıl etkiler?
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
Fransa Tarım Bakanlığı, Hollanda'da ortaya çıkan ve tüm Avrupa'ya yayılan "zehirli yumurta"larla ilgili soruşturma başlatıldığını, ülkede dağıtıma çıktığının belirlenmesi...
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
Karakterlerimizin gezegenlerin konumlarına ve doğum saatlerimize, yerlerimize göre şekillendiği fikrine kimileri sıcak bakmazken, burçlara inanan büyük bir kitlenin varlığını inkar edemeyiz.
Güncel Haberler
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
18.08.2017
 
 
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
18.08.2017
 
 
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
18.08.2017
 
 
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
16.08.2017
 
 
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
11.08.2017
 
 
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
11.08.2017
 
 
 
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü
04.10.2016
 
 
 
Güncel Makaleler
 
 
Kediler Bize Neler Anlatıyor?
16.12.2015
 
 
 
ORNİTORENK
17.11.2015
 
 
 
Benim Köpeğim de Arama Kurtarma Köpeği Olabilir mi?
17.11.2015
 
 
 
KÖPEKLERDE SİGARANIN ZARARLI ETKİLERİ
17.11.2015
 
 
 
Veteriner Hekimlerin Bayıldığı Klişeler!
17.11.2015
 
 
 
Akvaryumda Köpek Balığı Beslemek mi?
16.11.2015
 
 
 
Sevimli, küçük kaplan: BENGAL KEDİSİ
16.11.2015
 
 
 
Güncel Konular
 
 
Egzotik Hayvanlar
Okunma Sayısı : 10229
 
 
 
Ulusal Hayvanlar
Okunma Sayısı : 9791
 
 
 
Çiftlik Hayvanları
Okunma Sayısı : 13838
 
 
 
Pet Hayvanları
Okunma Sayısı : 16216
 
 
Konular  
Haber Kategorileri  
Makale Kategorileri  
Kolay Erişim  
Sık sorulanlar
Galeri
Haberler
Yasal Uyarı
Haberler  
Sosyal Medya  
Facebook
Google+
Twitter
Pinterest
YouTube
 
Instagram
 
Haberdar Olun  
 
VeterinerHekim.Net 2017 @ tüm hakları saklıdır. "VeterinerHekim.Net" Pet Dünyası Veteriner Kliniği & Dr. Veteriner Hekim Haluk ÖMER markasıdır.