Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
 
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Gözet, kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi...

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Talat Gözet, vatandaşların kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat etmeli. Kurbanlık hayvanların kulağında küpesi olması lazım. Kurbanlıkların veteriner sağlık raporu olup olmadığına mutlaka bakılmalı." dedi.
Gözet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban keserken vatandaşların içinin her acıdan rahat olması gerektiğini söyledi.
Vatandaşların dini görevlerini yerine getirirken, kamu kurum ve kuruluşlarına da bazı sorumlulukların düştüğünü belirten Gözet, özellikle belediyelerin bu dönemde daha fazla gayret göstermesi gerektiğini ifade etti.

"Veteriner sağlık raporu olup olmadığına mutlaka bakılmalı"

Gözet, et fiyatlarının bu yıl geçen seneye oranla biraz yükseldiğini, buna bağlı olarak da hayvan fiyatlarının da arttığını dile getirerek, ''Geçtiğimiz yıl 1 milyon civarında büyükbaş, 2,5 milyon küçükbaş kesildi. Bu sene tahminim 900 bin ile 1 milyon arası büyükbaş, 2 milyona yakın küçükbaş hayvan kesilir.'' diye konuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın her yıl kurban kesimi konusunda talimat yayınladığını aktaran Gözet, "Vatandaşlarımız kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına, kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat etmeli. Hayvanın pasaportunun olması gerekiyor. Kurbanlık hayvanların kulağında küpesi olması lazım. Hayvanın tüyleri karışık olmamalı. Kurbanlıkların veteriner sağlık raporu olup olmadığına mutlaka bakılmalı. Özellikle raporun olup olmadığına baksınlar. Hayvanda şişkinlik de olmamalı.'' diye konuştu.

Gözet, kurban pazarlarında belediyelerin veteriner hekimlerin olduğunu, pazarlara giriş çıkışların kontrol altında tutulduğunu ifade etti.

''Kurban kesimini profesyonel hizmet veren yerlerde yaptırın''

Vatandaşların, hayvan pazarlarındaki veteriner hekimlerden kafalarına takılan konularda yardım alabileceğini vurgulayan Gözet, ''Büyük kentlerde son zamanlarda kurbanlık kesimlerinde baya bir iyileşme var. Belediyeler kurban kesim yerleri ve diğer mezbahalar gibi yerlerde profesyonel kesimler yapıyor. Kurban genelgesiyle her yıl olduğu gibi açık alanlarda, parklarda kurban kesimi yasak. Kurbanı kestirirken profesyonel hizmet veren yerlerde kurbanlık kestirirse vatandaşlar, hem sağlık açısından hem de dini vecibeleri yerine getirmek açısından iyi olur.'' değerlendirmesinde bulundu.

Gözet, vatandaşların kurbanlık hayvan aldıkları yerlere dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

 
veteriner, veteriner hekim, pet dünyası, veteriner kliniği, köpek, kedi, @VeterinerHekim.Net, kuş, akvaryum, balık, devekuşu
 
18.08.2017 Okunma Sayısı : 467   Tüm Haberleri Listele
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
İstanbul Barosu, hayvan istismarıyla karşılaşma halinde neler yapılabileceğiyle ilgili bir video yayınladı.
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Gözet, kurbanlık seçiminde hayvanın kayıtlı olup olmadığına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, kurbanlığın bakışlarının canlı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
Kedilerin her birinin birbirinden farklı özellikleri vardır; tıpkı insanlar gibi. Kimileri kamerayı gördüğü an poz verir, kimileri umursamaz, kimileri ise kamerayı gördüklerinde minnoşluklarını bir kenara bırakıp asabileşebilirler.
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
Başta Almanya, Hollanda, Fransa ve Belçika olmak üzere Avrupa ülkelerinde baş gösteren yumurta skandalı Türkiye’yi nasıl etkiler?
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
Fransa Tarım Bakanlığı, Hollanda'da ortaya çıkan ve tüm Avrupa'ya yayılan "zehirli yumurta"larla ilgili soruşturma başlatıldığını, ülkede dağıtıma çıktığının belirlenmesi...
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
Karakterlerimizin gezegenlerin konumlarına ve doğum saatlerimize, yerlerimize göre şekillendiği fikrine kimileri sıcak bakmazken, burçlara inanan büyük bir kitlenin varlığını inkar edemeyiz.
Güncel Haberler
 
 
Hayvan istismarıyla karşılaşırsak ne yapmalıyız?
18.08.2017
 
 
 
Uzmanından vatandaşlara kurbanlık uyarısı
18.08.2017
 
 
 
Fotoğraf Çektirme Fikrinden Pek Hoşlanmayan 20 Asabi Kedi
18.08.2017
 
 
 
Avrupa’daki Yumurta krizi Türkiye’yi nasıl etkiler?
16.08.2017
 
 
 
Avrupa'da zehirli yumurta paniği (Fipronil)
11.08.2017
 
 
 
Her Burcun Baskın Karakterleriyle Temsil Ettiği 12 Minnoş Kedi Türü
11.08.2017
 
 
 
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü
04.10.2016
 
 
 
Güncel Makaleler
 
 
Kediler Bize Neler Anlatıyor?
16.12.2015
 
 
 
ORNİTORENK
17.11.2015
 
 
 
Benim Köpeğim de Arama Kurtarma Köpeği Olabilir mi?
17.11.2015
 
 
 
KÖPEKLERDE SİGARANIN ZARARLI ETKİLERİ
17.11.2015
 
 
 
Veteriner Hekimlerin Bayıldığı Klişeler!
17.11.2015
 
 
 
Akvaryumda Köpek Balığı Beslemek mi?
16.11.2015
 
 
 
Sevimli, küçük kaplan: BENGAL KEDİSİ
16.11.2015
 
 
 
Güncel Konular
 
 
Egzotik Hayvanlar
Okunma Sayısı : 10229
 
 
 
Ulusal Hayvanlar
Okunma Sayısı : 9791
 
 
 
Çiftlik Hayvanları
Okunma Sayısı : 13838
 
 
 
Pet Hayvanları
Okunma Sayısı : 16216
 
 
Konular  
Haber Kategorileri  
Makale Kategorileri  
Kolay Erişim  
Sık sorulanlar
Galeri
Haberler
Yasal Uyarı
Haberler  
Sosyal Medya  
Facebook
Google+
Twitter
Pinterest
YouTube
 
Instagram
 
Haberdar Olun  
 
VeterinerHekim.Net 2017 @ tüm hakları saklıdır. "VeterinerHekim.Net" Pet Dünyası Veteriner Kliniği & Dr. Veteriner Hekim Haluk ÖMER markasıdır.